sobota, 7 listopada 2015

Belarusian Skinhead Scene Report!

Tym razem prezentujemy Wam raport dotyczący skinowskiej sceny na Białorusi. Tak jak wspominaliśmy wcześniej pomysł na zina powstał kilka lat temu, raport ten jest więc z 2013 roku. Doskonale obrazuje dobrą kondycję białoruskiej sceny. Oby ten raport był dla kogoś motywacją do działania. Raport powstał dzięki naszym przyjaciołom, napisał go Jewgeni Sotona a przetłumaczył Bancer. Piona dla Was chłopaki! Oi!
2013 rok był udanym dla białoruskiej sceny skinheads. Jeszcze pod koniec 2012 roku nasz kraj odwiedził zajebisty rosyjski zespół KLOWNS, oraz ukazał się 2. numer sharp-zine'a NO JUSTICE. 2013 rok zaczął się od występów znanej w scenie wykonawczyni accoustic Oi! (przez nią chyba wymyślony) Jenny WOO oraz łysych DJ's z Sankt-Petersburga oraz Moskwy. W pierwszej połowie roku nasz kraj (przede wszystkim, oczywiście, stolicę - Mińsk) odwiedziło sporo przyjezdnych, jak również lokalnych zespołów muzyki Oi!/streetpunk. Osobno warto wymienić mini-traskę chłopaków z Włodzimierza, Rosja - OPPOSITE AGAINST (niestety już nie grają!); koncert rewelacyjnego moskiewskiego bandu GIVE'EM THE GUN; prezentację kolejnego albumu nieśmiertelnego MISTER X; wizytę legendy post-radzieckiej łysej sceny zespołu TORO BRAVO z Wilna, Litwa; przyjazd kolejnego zespołu z Moskwy - CHOIX; występ ukraińskiego CIOS oraz duży festiwal dla łysych (zebrało się ponad 300 osób) w maju, z dziadkami EVIL CONDUCT z Hollandii jako główną gwiazdą wieczoru. Lato, to jak zwykle okres mniejszej aktywności koncertowej oraz dobra okazja dla odwiedzenia innych miast i państw, z czego chętnie korzystają, co bogatsi i szczęśliwsi, bo dostać wizę schengen u nas graniczy z cudem, więc każdy posiadacz szuka koncertów/festiwali, żeby się wyrwać i zobaczyć czołówkę sceny, która do nas nigdy nie dojeżdża i wątpliwe aby dojechała w najbliższych latach z racji wysokich honorariów i problemów natury politycznej w naszym kraju. Pod koniec roku odbyło się kilka koncertów z miejscowymi zespołami, a z zagranicznych turystów warto odnotować przyjazd słowackich ROZPOR oraz TIME OF MY LIFE w październiku.
 Trasa Mister X-2013
2013 rok był owocny dla całej sceny. W tym roku ukazał się nowy album MISTER X "...kakimi my byli" w postaci CD+DVD (z nagraniem "live" zespołu, podczas ich występu w Moskwie) oraz na winylu. Również w tym roku staraniami dwóch białoruskich wytwórni STREET BEAT RECORDS oraz NO JUSTICE RECORDS zostało wydane na CD demo fajnej kapeli Oi! ze Szczuczyna na Białorusi NOIZY BOYS, pod koniec roku te dwie wytwórnie (w kooperacji z kolegami z Polski oraz UK) mieli wydać się 7" split-vinyl NOIZY BOYS (Białoruś) / ANEMIA 77 (Polska), ale ostatecznie ukazał się dopiero na początku 2014. Jednak jeszcze w 2013 roku ukazało się demo zespołu z Mińska OUR TIME, które składało się z zaledwie dwóch piosenek i krąży gdzieś po internecie. Ostatecznie pod koniec roku zespół się rozwiązał, a członkowie tej kapeli wraz z muzykami z innych mińskich zespołów (Pass The Bottle oraz Kick The Wife!) założyli nową kapelę - PRESTON BOYS.
koncert pamieci Fiodora Fiłatowa w Mińsku
Jej demo ukazało się na początku lata 2014 roku. W połowie roku reaktywowała się streetpunkowa załoga z Brześcia ZAVTRAK CHEMPIONOV, a w Mozyrzu na północy Białorusi pojawił się zajebisty band NIA VARTA (W 2014 roku zmienili nazwę na ALOFF!) W 2013 roku MISTER X oraz NOIZY BOYS nagrali video do swoich kawałków ("Kakimi my byli" - Mister X, "Opravdannaja nienavist" - Noizy Boys), które można łatwo znaleźć na youtube, wklepując nazwę kapeli. W kwietniu 2013 w sieci pojawił się blog w całości poświęcony białoruskiej scenie skinhead's belsharp.blogspot.com. W ciągu roku od jego założenia opublikowano na nim około półsetki postów, a liczba odwiedzin prawie sięgnęła 15 000 osób. W przeciągu roku zostały zrobione dwa wzory koszulek (S.H.A.R.P. w języku białoruskim oraz PARTIZAN SKINHEADS SUPPORT, żeby wesprzeć zespół piłki nożnej z Mińska MTZ-RIPO/PARTIZAN), wiele wpinek, magnezów, naklejek oraz naszywek. Na moskiewskim koncercie legendy muzyki Oi! THE OPPRESSED Roddy Morreno pojawił się na scenie w naszej koszulce - S.H.A.R.P., co było dla nas wszystkich wielkim powodem do dumy! Obecnie scena skinhead jest rozproszona po całym kraju. Oczywiście najwięcej osób liczy w Mińsku, tu też są najbardziej aktywni. Również w innych miastach, takich jak Grodno czy Brześć jest dobra ekipa łysych (jak również prężnie działa scena antyfaszystowska), w innych pomniejszych miastach też są mniejsze załogi albo i pojedyńcze osoby, co i tak jest dobrym wynikiem zważywszy na to, że Białoruś jest małym państwem, a wpływy rosyjskiego naziolstwa są naprawdę potężne.
koncert zespołu oi! z Mińska - Our Time
O takiej stronie ruchu skinheads jak miłość do mordobicia pisać nie będziemy z wiadomych przyczyn. Dodamy jedynie, że każdy szanujący się skinhead lubi nie tylko wypić (akurat sXe-skins, to nie za bardzo))), ale i się trochę zrelaksować, nie ważne, czy w klubie sportowym, na siłce, na meczu piłki nożnej czy na ulicy. Jest wesoło, oj tak! Po kilku latach względnej stagnacji (bardzo względnej, bo cały czas coś się działo!) w końcu scena znów zaczyna się rozwijać, jak na początku lat 2000., więc miejmy nadzieję, że najbliższe lata przyniosą nam same sukcesy, a kolejne łyse kapele ułożą kilka fajnych kawałków, które wpadną w ucho skinom na Białorusi, ale i nie tylko. Jeśli macie jakieś pytania, czy chcecie nabyć do kolekcji coś z naszych płyt oraz innych wydawnictw, to czekamy na mejle: nojusticezin@gmail.com (język rosyjski lub angielski) Oi! tekst: Jewgeni Sotona/ tłumaczenie: BanCar


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz